7. ROČNÍK LITERATURA, SLOH

Zde najdeš zadání úkolů a informace o probrané látce.

První lekci v novém roce (4. 1. ) věnujeme prezentacím knih, které jste v uplynulém pololetí četli. Zpracujte o knize čtenářský zápis (formuláře na zápis jsou k dispozici ve třídě v třídním čtenářském deníku). Knihu doneste ukázat a představte ji ostatním. Zaznít má:

Citáty

14.12.2021

Citát je doslovné znění z díla spisovatele, anebo doslovně zopakovaný výrok. Slouží k vysvětlení nebo potvrzení vlastního názoru. Většinou se uvádí v uvozovkách.

Ve škole jsem vám na nástěnce nechala nové literární okénko - úryvky z divadelní hry (tragédie) Antigona (442 - 441 př. Kr.) od řeckého dramatika Sofokla. Příběh vychází z řecké báje a navazuje na báji o Oidipovi (Antigona byla Oidipovou dcerou). Příběh si můžeš připomenout v Peškových Starých řeckých bájích a pověstech nebo si pustit slovenský...

Na lekci jsme se mimo jiné bavili o báji Oidipus a Antigona. Příběh posloužil jako inspirace slavnému řeckému dramatiku Sofoklovi (5. stol. př. n. l.), který je autorem tragédií.

I dnes jsme se bavili o řeckých bájích. Vyber si jednu, kterou na příští lekci představíš ostatním. Dej mi přes whatsapp vědět, kterou báji sis vybral, doplním to sem.

Hodně jsme se věnovali bajkám. Teď je na tobě, vymyslet nějakou vlastní bajku!

Řeckou mytologií - bájemi a legendami - se inspirovalo mnoho umělců. Do češtiny je převyprávěl třeba Eduard Petiška v knize Staré řecké báje a pověsti (1958). Setkáme se tak s udatným Achillem, krásnou Helenou, lstivým Odysseem, věrnou Penelopou, zrádnými Sirénami, jednookým obrem Kyklopem, které známe z Iliady a Odyssey, a poznáme i další postavy...

Ahoj, prostuduj si následující informace o tom, co je literatura, jak se dělí a proč ji lidé vůbec píšou (jaké má funkce).