Luskouni

07.02.2022

Luskoun - zvíře podobné šišce

Luskoun je jediný savec, který má po těle šupiny. Tohle zvíře proto vypadá trochu jako chodící šiška. Mnoho lidí ani neví, že něco takového existuje, přitom luskouni žijí na Zemi už 65 milionů let a dá se říci, že se setkali s dinosaury (a přežili je). Jsou to zvířata noční a samotářská, je těžké je v přírodě potkat. Celkem je známo 8 druhů luskounů - 4 druhy žijí v Africe a 4 v Asii. Někteří jsou malí, ale známe i větší druhy, které mohou měřit až 2 metry a vážit 35 kg. Luskouni se živí termity a mravenci, které loví dlouhým lepkavým jazykem. Rozhrabávají termitiště silnými drápy, dobře plavou a za mravenci šplhají i na stromy.

Jsou zajímaví i jinak - dokáží chodit po zadních nohou, matka vozí mláďata na ocase, na ochranu před nepřítelem vystřikují páchnoucí tekutinu ze žlázy u análního otvoru (asi jako náš tchoř), syčí, funí a sekají ocasem. Při větším nebezpečí se stočí do klubíčka a ocasem si zakryjí hlavu i břicho. Vznikne tak prakticky nedobytná koule. Anglický název "pangolin" vznikl z malajského výrazu "penggulung" = něco, co rotuje. Pevnost šupin a stah těla luskouna je tak silný, že kouli nedokáže prokousnout či roztrhnout ani lev. Jenže to je bohužel asi vše, čím se luskoun dokáže bránit. Ke své smůle je docela pomalý, nedokáže rychle utíkat a spoléhá se na svou taktiku koule. Proti člověku však tato vynalézavá strategie moc nepomáhá. Pytlák použije psa, který luskouna vystopuje, zvíře stočené do klubíčka sebere a strčí do pytle.

Zvířata jsou odchytávána a zabíjena v obrovských množstvích, zabití luskouni se spaří horkou vodou a šupiny se oloupou. Je zajímavé, že většina odhalených pašovaných zásilek obsahuje mrtvá mražená těla už bez šupin - šupiny se tedy obchodují a zasílají zvlášť. Cena luskouních šupin se ve velkoobchodě pohybuje mezi 500-600 USD/kg, v maloobchodě 800-1200 USD/kg.

Šupiny se využívají i k výrobě suvenýrů (šupiny s rytinami a obrázky), šperků (náhrdelníky a přívěsky) či talismanů proti čarodějnicím a démonům. V některých afrických zemích lidé věří, že když žena spálí luskouní šupinu před dveřmi muže, ten se do ní zamiluje. Šupiny se také pálí na polích k odrazení divokých zvířat či jako ceremonie k přivolání deště. V Tibetu a Nepálu jsou luskouní šupiny materiálem k výrobě rituálních tibetských vonných tyčinek "nagi" používaných při očistném ceremoniálu Ribo Sangcheo či Lugta. Tyto tyčinky se dováží i do evropských zemí.

Luskouní kůže se používá na kožené výrobky - např. v USA se objevují speciální kovbojské boty z luskouní kůže (cowboy boots).